Niebezpieczne odchudzanie - pigułki, głodówka, przeczyszczanie

Nieudane próby pozbycia się nadwagi mogą Cię skłonić do poszukiwania nowych, obiecujących metod odchudzania. Niektóre z nich przynoszą więcej szkód niż pożytku. Oto pięć sposobów, w jaki nie wolno się odchudzać.
odchudzanie odchudzanie Fot. Shutterstock

O czym warto pamiętać?

Wiele osób jest tak zdesperowanych w swoich dążeniach do szczupłej sylwetki, że są gotowe podjąć nawet najbardziej absurdalne działania lub wypróbować metody, których skuteczności i bezpieczeństwa stosowania nikt nie udowodnił.


Ekstremalne sposoby walki ze zbędnymi kilogramami są różne. Niektóre nie zdążają wyrządzić szkód, bo nie da się ich kontynuować przez dłuższy czas. Inne, łatwe w zastosowaniu, potrafią stać się przyczyną o wiele większych kłopotów niż kilka nadprogramowych kilogramów...

odchudzanie odchudzanie fot. Archiwum

Głodówka, bardzo niskokaloryczne diety

Zjadanie zbyt małej liczby kalorii oczywiście prowadzi do spadku masy ciała, ale wynika ona w dużej mierze ze zmniejszania się masy mięśniowej, a to zjawisko bardzo niekorzystne. Na dodatek utracone w ten sposób kilogramy błyskawicznie wracają, często ze sporą nawiązką.
Gwałtowny spadek masy ciała spowodowany drastyczną, niskokaloryczna dietą powoduje utratę z organizmu wody, pewnej ilości tłuszczu i masy mięśniowej. Skutek jest taki, że proporcje ilości tłuszczu do masy mięśniowej w ciele mogą się pogarszać, co niekorzystnie wpływa na stan zdrowia, zwiększając np. ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Mniejsza masa mięśniowa spowalnia też metabolizm.


Dlatego diety odchudzające nie powinny zawierać mniejszej liczby kalorii niż 1000-1200 dziennie. Niższa kaloryczność diety stwarza zagrożenie słabego odżywienia organizmu, braku energii do działania i permanentnego uczucia głodu. Warto też pamiętać, że utracona masa mięśniowa nie regeneruje się do poziomu sprzed kuracji odchudzającej, gdy dopadnie Cię efekt jojo. Gwałtowny spadek masy ciała, a następnie szybkie przytycie to prosta droga do pogorszenia proporcji ilości tłuszczu do masy mięśniowej i do spowolnienia metabolizmu.

Suplementy Suplementy Fot. Shutterstock

Cudowne suplementy i pigułki odchudzające

Jeśli obietnica producenta takich specyfików brzmi zbyt dobrze, aby była prawdziwa, z pewnością prawdziwa nie jest. Preparaty odchudzające kupowane spod lady lub przez internet zwykle są mało skuteczne, a bywa że i niebezpieczne.

Większość popularnych środków odchudzających to olbrzymia dawka kofeiny i środków odwadniających, które prowadzą do odwodnienia organizmu i zaburzeń w poziomie elektrolitów. Nie dosyć więc, że spadek wagi jest pozorny: z organizmu ubyło jedynie sporo wody, to taka terapia może być po prostu szkodliwa zwłaszcza, gdy wydłuża się w czasie.

Warto też pamiętać, że napis na opakowaniu, zapewniający o naturalnym składzie specyfiku, nie gwarantuje ani skuteczności ani bezpieczeństwa jego stosowania.

Dobrym przykładem terapii odchudzających o wątpliwej reputacji jest popularna w USA dieta hCG (human chorionic gonadotropin), która nie została zaaprobowana przez żadną instytucję związaną z ochrona zdrowia, a mimo to jest stosowana przez wielu tamtejszych dietetyków. Jej skuteczność polega na dość dużym ograniczeniu kaloryczności diety, a nie na zastosowaniu obecnej w preparacie gonadotropiny (pozyskiwanej z moczu ciężarnych kobiet!). Przejście na tę dietę skutkuje spadkiem wagi charakterystycznym dla wszystkich restrykcyjnych diet, przy nieznanym ryzyku przyjmowania gonadotropiny.

Detoks Detoks fot. Archiwum

Oczyszczanie i detoks

Płukanie jelita grubego to zabieg niezbędny do przeprowadzenia badań tej części układu pokarmowego, ale nie metoda odchudzania! Stosowanie tej praktyki to prosta droga m.in. do odwodnienia i zaburzeń elektrolitycznych. Ewentualny spadek wagi wynika z odwodnienia właśnie i z pozbycia kału się z jelita.

Argument o tym, że płukanie jelita grubego to dobry sposób na pozbycie się toksyn, można między bajki włożyć. Każdy żywy organizm sam sobie z tym świetnie radzi. Po to właśnie mamy wątrobę i nerki. Płukanie jelita i inne inwazyjne zabiegi oczyszczające w żaden sposób nie uwalniają ciała od trujących substancji, a jedynie zaburzają naturalne mechanizmy organizmu.

O wiele lepszym sposobem zmniejszenia ilości toksyn w organizmie jest zdrowa dieta!


Wymioty, przeczyszczanie

Prowokowanie wymiotów, żucie pokarmu i jego wypluwanie, stosowanie preparatów przeczyszczających to niezdrowe i niebezpieczne praktyki, często stosowane przez zdesperowane, młode dziewczyny. To także sposób na dorobienie się poważnych problemów z odżywianiem.

Kwas żołądkowy powinien pozostawać w żołądku, a nie często wędrować w górę przewodu pokarmowego, jak ma to miejsce przy częstym prowokowaniu wymiotów. Jest on bardzo silnie działającym kwasem i uszkadza tkanki na niego nieodporne, np. przełyk, wnętrze jamy ustanej, szkliwo zębów.

Warto pamiętać o jeszcze jednym: narażone na jego działanie tkanki miękkie stają się mniej odporne na nowotwory.

Częste wymiotowanie i stosowanie środków przeczyszczających powoduje także odwodnienie i zaburzenia gospodarki elektrolitycznej organizmu.

Odchudzanie Odchudzanie Fot. Shutterstock

Zachowania obsesyjne


Zbyt rygorystyczny reżim treningowy sprawdza się tylko w reality show, ale nie w codziennym życiu. Zbyt częste, zbyt intensywne treningi powodują wyczerpanie organizmu, narażają na kontuzje, odwodnienie, zaburzenia w gospodarce elektrolitycznej, a na dodatek często stają się karą za obżarstwo. Academy of Sports Medicine i American Heart Association zalecają przynajmniej 30 minut ruchu pięć razy w tygodniu, przy czym struktura treningu powinna wyglądać tak: średniointensywne lub intensywne ćwiczenia kardio przez 20 minut 5 razy w tygodniu w tym nie więcej niż 3 razy tygodniowo trening intensywny oraz 2 razy w tygodniu trening siłowy obejmujący 8-10 ćwiczeń, po 8-12 powtórzeń każdego z nich.

Niektórzy uważają jednak, że to za mało i niekoniecznie postępują słusznie ? nie zawsze więcej znaczy lepiej. Gdy na skutek częstych i obciążających ćwiczeń pojawia się zniechęcenie, bóle stawów, głowy oraz wrażenie, że całe życie zostało podporządkowane treningom, czas się otrząsnąć! Gdy trening staje się jednym z czynników stresujących, wzrasta we krwi poziom kortyzolu, który sprzyja magazynowaniu tkanki tłuszczowej.

Jedyna, słuszna droga do celu?


Wybierz dietę, która Ci odpowiada, bo jedyna skuteczna dieta, to taka, którą będziesz w stanie stosować przez dłuższy czas. Szanuj swoje ciało i słuchaj go. Dostarczaj mu wszystkich niezbędnych składników, unikaj szkodliwych substancji. Ćwicz rozsądnie, ale i regularnie. Nie zamęczaj się treningami i znajdź aktywność, którą polubisz. Ruch to niezbędny element zdrowia i uzyskania (a później utrzymania) szczupłej sylwetki, a nie kara za jedzenie!

Więcej o:
Copyright © Agora SA