Imbir - rozgrzewa i odchudza

Imbir zaczynamy stosować kiedy zaczyna się robić zimno i wietrznie. Tymczasem, ten korzeń powinien być wykorzystywany przez cały rok! Natalia Zbroja, dietetyk i trener personalny z All For Body tłumaczy, dlaczego warto jeść imbir.
Imbir Imbir Fot. Shutterstock

Imbir to naturalny suplement

Imbir to lekarstwo na zakwasy

Imbir jest jedną z najstarszych roślin, które odznaczają się wyjątkowymi właściwościami leczniczymi. Można go suplementować w postaci herbat, tabletek lub plasterków kandyzowanych w cukrze. Jednak najbardziej wartościowe będzie przyjmowanie tej rośliny w świeżej postaci, dzięki czemu będzie lepiej przyswajalny oraz w łatwy sposób osiągnie się wyższą dawkę niż w suplementach.

Ekspert: Natalia Zbroja, dietetyk, trener personalny z krakowskiego Centrum Odchudzania All For Body.

Imbir Imbir 123RF

Imbir wyszczupla

Pędy młodego jęczmienia. Odchudzanie i oczyszczanie organizmu

Imbir jest rośliną o niezwykle szerokim spektrum zastosowań. Najbardziej popularny jest w Azji, gdzie na jego bazie przyrządzane są konfitury i cukierki, a także ma szerokie zastosowanie jako przyprawa oraz afrodyzjak.

Bardzo często stosuje się go także w przemyśle kosmetycznym, dodając do produktów modelująco- wyszczuplających, gdyż wspomaga zwalczanie cellulitu. Kłącze imbiru zawiera 3 wyjątkowe olejki eteryczne nadające mu oryginalny aromat (limonen, cytral, kamfen oraz borneol), wspomagają one działanie rozgrzewające imbiru i poprawiające ukrwienie mózgu, dzięki czemu naturalnie wspomaga pamięć oraz koncentrację.

Nie tylko lukrowane pierniczki mogą być ozdobą stołu. Sam imbir też prezentuje się znakomicie Nie tylko lukrowane pierniczki mogą być ozdobą stołu. Sam imbir też prezentuje się znakomicie Fot. www.shutterstock.com

Imbir łagodzi

Roślina ta jest również bardzo skuteczna w łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej oraz kłopotów związanych z żołądkiem. Według badań, działa podobnie jak farmakologiczne środki przeciwko nudnościom. Związki zawarte w imbirze, głównie gingerol i szogaol zobojętniają kwasy trawienne i hamują ośrodek wymiotny w mózgu.

Imbir Imbir Fot. M&K Duklas/Duklas.pl

Bóle menstruacyjne, bóle stawów, stany zapalne

Imbir jest również niezastąpiony w przeciwdziałaniu migrenom, gdyż hamuje prostaglandyny - związki chemiczne powodujące stany zapalne. W odróżnieniu od leków farmakologicznych, roślina ta blokuje jedynie te prostaglandyny, które wywołują stan zapalny, a nie pełnią pożytecznych funkcji. Roślina ta jest bardzo często wykorzystywana również jako lek łagodzący bóle stawów, zmniejszający zakrzepy krwi oraz obniżający stężenie cholesterolu.

Podczas choroby jego wywar jest również rewelacyjny jako lek zmniejszający duszność oraz kaszel. Badania wykazały również, że związki chemiczne zawarte w imbirze znacząco zmniejszają bóle menstruacyjne, dzięki zahamowaniu skórczy macicy i mięśni gładkich przewodu pokarmowego.

imbir imbir fot. Shutterstock

Przepis na rozgrzewający napój

Prócz tego, imbir ma działanie odkażające i odświeżające, polecany do pielęgnacji jamy ustnej. Doskonały również na bolące gardło. Wystarczy do szklanki ciepłej wody wsypać 2 łyżeczki sproszkowanego imbiru.

Przepis na rozgrzewający, przeciwzapalny napar imbirowy:

- świeże kłącze imbiru

- litr gorącej wody

- sok z cytryny+miód

Przygotowanie:

Świeży imbir zetrzeć na tarce i dokładnie odcisnąć całość. Następnie zalać wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem minimum 3 godziny. Następnie przecedzić wywar i pić lekko rozcieńczając z wodą 3-4 razy dziennie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.