Dieta glikemiczna - trać kilogramy zdrowo i skutecznie

Nie od wczoraj wiadomo, że diety cud nie zapewniają sukcesu w walce z nadprogramowymi kilogramami. Dlatego szukamy alternatywnych rozwiązań, które pozwolą uniknąć kłopotliwego liczenia kalorii i pomogą schudnąć bez uszczerbku na zdrowiu i późniejszego efektu jo-jo. Jedną z nich jest właśnie dieta glikemiczna.

myfitness.pl

Indeks glikemiczny to podstawa

Indeks glikemiczny - sprawdź, czym jest i dlaczego stoi za tyciem!

Dieta glikemiczna, jak sama nazwa wskazuje opiera się głównie na zasadach indeksu glikemicznego (IG). Wprawdzie w wielu dietach są one ważne, ale ta zagłębia się w jego zasady jeszcze bardziej, bo bierze się w niej pod uwagę również ładunek glikemiczny, czyli kombinację indeksu glikemicznego oraz ilości węglowodanów obecną w danym pokarmie. Co oznacza indeks glikemiczny? To wskaźnik, który określa wzrost poziomu cukru we krwi po dwóch godzinach od zjedzenia danego produktu. W diecie glikemicznej wartość kaloryczna produktów ma znacznie mniejsze znaczenie.

Dlaczego to takie ważne? Bo kiedy indeks glikemiczny produktów węglowodanowych nie jest wysoki, nie dochodzi do dużych skoków w wydzielaniu insuliny. A to właśnie duże wahania w jej wydzielaniu przyspieszają odkładanie się tłuszczu w organizmie. Dobry przykład stanowi takie warzywo jak marchew, która ma wysoki indeks glikemiczny, ale małą zawartość węglowodanów. Oznacza to, że jej spożycie ma niewielki wpływ na zwiększony poziom cukrów we krwi.

Najważniejsze zasady diety glikemicznej

Dieta glikemiczna to podstawa programu Fit and Eat Brzezińskich

- około 40% kalorii powinno pochodzić z nieprzetworzonych węglowodanów złożonych, które występują głównie w formie pełnoziarnistej, np.: chleb pełnoziarnisty, owsianka, muesli czy brązowy ryż. Węglowodany te są rozbijane na glukozę znacznie wolniej dostarczając energii wolniej i zaspokajając głód na dłużej.

- około 30% kalorii powinna pochodzić z chudych protein (ryby, drób, wołowina).

- około 30% kalorii powinno pochodzić z takich tłuszczy jak: orzechy, ryby, awokado, oliwa z oliwek.

Najważniejszą zasadą jest oczywiście to, aby spożywane pokarmy miały możliwie niski indeks glikemiczny. A aby potrawy mogły zachować niski indeks glikemiczny należy pamiętać również o ich prawidłowej obróbce termicznej. Niektóre produkty podczas procesów termicznych uzyskują poziom IG przekraczający dopuszczalną normę. Przykładem jest marchew, kasza, makaron (ten najlepiej przyrządzać al dente), bób czy ziemniaki. Najzdrowszym sposobem przyrządzania posiłków jest gotowanie na parze lub grillowanie.

Dieta glikemiczna - opinia dietetyka

Diety odchudzające - wszystko, co musisz wiedzieć!

W stosowaniu diety opierającej na wskaźniku IG produktów spożywczych widzę niemalże same zalety. Opiera się ona na spożywaniu warzyw, owoców z małą zawartością cukru, produktów skrobiowych niskoprzetworzonych, chudego nabiału, chudego mięsa i ryb.

Dieta ta może być bardzo urozmaicona nie powodując niedoborów składników mineralnych - mówi Aneta Łańcuchowska z Poradni Dietetycznej "hälsa" . Jedyna wadą jest to, że trzeba kontrolować porcje, bo spożywanie zdrowych dozwolonych produktów spożywczych o niskim IG w większych ilościach niż w rzeczywistości potrzebujemy, sprawi iż zamiast schudnięcia zaobserwujemy nadprogramowe kilogramy - dodaje dietetyk.

Przygotowując diety dla moich klientów, sugeruję się m.in. wskaźnikiem IG dla produktów spożywczych. Dodatkowo jednak określam odpowiednie wielkości porcji, jak i zapotrzebowanie na dany składnik odżywczy, dlatego też efekt zawsze jest taki jakiego oczekuję. Jedynie w pełni zbilansowana dieta z odpowiednią ilością składników mineralnych i witamin zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, tym samym dobre samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne - radzi Aneta Łańcuchowska.

Jadłospis diety glikemicznej

Śniadanie: warzywny omlet z pełnoziarnistym chlebem

Obiad: łosoś z warzywami

Przekąska: garść orzechów

Kolacja: mozarella z pomidorami i świeżą bazylią

Przekąska wieczorna: koktajl z owoców z jogurtem naturalnym

Dieta glikemiczna - mało restrykcji, duże efekty

Dieta glikemiczna jest jedną z tych diet, której zasady warto wprowadzić na stałe do codziennego jadłospisu. Wszystko dlatego, że nie ogranicza ona żadnego z ważnych dla zdrowia składników pokarmowych (spożywamy zarówno węglowodany, białka, jak i tłuszcze). Nie musimy rezygnować z wielu smacznych potraw, bo na liście produktów zakazanych znajdują się tylko te z wysokim indeksem glikemicznym.

Konsultacja: Aneta Łańcuchowska, Dietetyk, Poradnia Dietetyczna "hälsa" .

Zobacz wideo
Zobacz wideo

Dieta kopenhaska - tylko 13 dni wyrzeczeń

Dieta Dr. Atkinsa - jedz tłusto i chudnij

Dieta Cambridge - kuracja w proszku

zobacz inne owoce i przetwory owocowe w

Więcej o:
Copyright © Agora SA