Fasolka szparagowa to najzdrowsze warzywo świata!

Lato to idealny moment nie tylko na to, by zajadać się malinami czy borówkami, ale także na to, by włączyć do diety jak najwięcej sezonowych warzyw. Fasolka szparagowa, cukinia, bakłażany czy bób - dlaczego warto po nie sięgnąć? O to zapytaliśmy specjalistów do spraw żywienia.

O tym, jakie warzywa lubisz opowiedz nam na Facebooku

Wakacje przynoszą nam prawdziwy wysyp owoców i warzyw. Warto to wykorzystać, ponieważ są one źródłem wielu witamin i minerałów. Tym bardziej, że już za kilka miesięcy będziemy musieli wybierać spośród wąskiego repertuaru drogich, importowanych warzyw, które na skutek długiego transportu i sztucznego dojrzewania pozostawiają wiele do życzenia zarówno pod względem smaku jak i wartości odżywczych - mówią dietetycy z Poradni Dietetycznej "hälsa" . Jakie warzywa wybrać i dlaczego? O tym

Fasolka i cukinia

Fasolkę szparagową oraz cukinię można śmiało zaliczyć do grona najzdrowszych warzyw świata. Przede wszystkim są one niskokaloryczne (15-30 kcal/100g), a przy tym zawierają pełen przekrój składników odżywczych. Fasolka jest doskonałym źródłem witamin A, C, K, witamin z grupy B, potasu, magnezu oraz żelaza. Z kolei cukinia zawiera dużo witaminy C, witamin z grupy B, potasu oraz krzemu - pierwiastka, który jak niedawno odkryto, ma istotny wpływ na zdrowie skóry i paznokci. Ponadto fasolka szparagowa zawiera także sporo błonnika pokarmowego (około 3g/100g). Warunkuje on prawidłową pracę układu pokarmowego, wpływa pozytywnie na profil lipidowy (obniża poziom złego cholesterolu), zmniejsza wchłanianie tłuszczu z diety, a także ma działanie przeciwnowotworowe.

Bób

Z omawianych warzyw najbardziej kaloryczny jest bób - nie są to jednak "puste kalorie". Sto gramów (duża garść) nieugotowanego bobu dostarcza co prawda 65 kcal, ale za to zaspokaja od 10 do 20 % zapotrzebowania organizmu człowieka na niemal wszystkie witaminy i minerały. Składniki, które obecne są w bobie, w największych ilościach, to foliany, żelazo, magnez oraz witaminy z grupy B. Ponadto bób jest źródłem pełnowartościowego białka (7g/100g), a więc nie może go zabraknąć w diecie wegetarian oraz osób, które chcą stracić na wadze. Kolejnym ważnym składnikiem, który występuje w bobie w znacznej ilości jest błonnik pokarmowy (6g//100g). Surowy bób zawiera substancje antyodżywcze, dlatego przed spożyciem musi zostać poddany obróbce termicznej.

Bakłażan

Bakłażan w istotnych ilościach zawiera tylko potas, pozostałe witaminy i minerały są w nim obecne tylko w skromnych ilościach. Wiele osób przed przygotowaniem bakłażana kroi go w plastry i zasypuje solą. Zabieg ten ma sprawić, że warzywo te straci niepożądany gorzki smak. Obecnie nie trzeba już tego robić, ponieważ współczesne odmiany bakłażana są pozbawione goryczki.

Warzywa to doskonałe źródło przeciwutleniaczy

Warto także zaznaczyć, że wszystkie w/w warzywa są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Główną funkcją tych substancji jest ochrona przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają procesy starzenia się organizmu, a także przyczyniają się do częstszego występowania wielu chorób. Ponadto antyoksydanty mają działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwnowotworowe. Z omawianych warzyw najbardziej zasobne w przeciwutleniacze są bakłażany, co spowodowane jest zawartością silnych barwników z grupy antocyjanów, którym zawdzięczają swoją piękną, intensywną barwę.

Zgodnie ze współczesnymi zaleceniami żywieniowymi należy spożywać przynajmniej pół kilograma warzyw dziennie. Dowiedziono, że stosowanie się do tej zasady zmniejsza ryzyko występowania chorób układu krwionośnego oraz nowotworów - chorób będących obecnie główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych.

Sezon na fasolkę szparagową, bób, cukinie i bakłażany w pełni, więc aby go nie przegapić warto już teraz wybrać się na bazar aby zrobić warzywne zakupy.

Rafał Hornberger

Aneta Łańcuchowska

Poradnia Dietetyczna "hälsa"

Więcej o: