Skąd się bierze ochota na słodycze (wszystko o cukrze, cz.2)

EJC
11.05.2011 07:10
Ochota na słodycze

Ochota na słodycze (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Opanowanie ochoty na słodycze jest ściśle związane z kontrolą poziomu cukru we krwi. Poziom cukru we krwi jest z kolei ściśle związany z ilością insuliny. Jeśli zatem twój tryb życia pozwoli na zachowanie zrównoważonego poziomu insuliny oraz cukru we krwi, twoje problemy z ochotą na słodycze znikną.

Trzustka to mała fabryka hormonów. Produkuje „hormon magazynowania " - insulinę oraz „hormon uwalniania" - glukagon. Zdrowy tryb życia zapewnia równowagę między poziomem i działaniem obu hormonów.

Insulina mobilizuje organizm do magazynowania składników na które rozłożony zostaje pokarm, a glukagon stymuluje organizm do sięgania po zmagazynowaną energię.

Bardzo często kłopoty z pozbyciem się nadwagi wynikają z wyłączenia z pracy glukagonu na skutek podwyższonego poziomu insuliny we krwi. Każdy kto zamierza schudnąć musi zrozumieć mechanizm jaki sprawia, że organizm spala tłuszcz. Tłuszcz nie znika i nie zostaje od razu "i na miejscu" spalony. Najpierw musi on zostać uwolniony do krwi - tkanka tłuszczowa musi uwolnić zmagazynowane w niej kwasy tłuszczowe. Jeśli do tego nie dojdzie, nie może być mowy o spalaniu tłuszczu. Gdy kwasy tłuszczowe przedostaną się z tkanki tłuszczowej do krwi, wtedy mogą zostać skierowane do centrów energetycznych komórek mięśniowych (mitochondriów), gdzie mogą zostać wykorzystane jako źródło energii do pracy mięśni.

Za uwalnianie kwasów tłuszczowych do krwi odpowiedzialny jest glukagon. Jeśli twój organizm nie produkuje wystarczającej ilości glukagonu, nie możesz redukować tkanki tłuszczowej, bo nie są z niej uwalniane kwasy tłuszczowe.

Gdy twoja dieta często i gwałtownie podnosi poziom cukru we krwi, trzustka produkuje duże ilości insuliny, a drastycznie zmniejsza produkcję glukagonu. A gdy produkcja glukagonu spada, maleją też zdolności organizmu do spalania tłuszczu.

Gwałtowne wahania poziomu cukru we krwi (wysoki poziomu cukru we krwi to hiperglikemia,  zbyt niski poziomu cukru we krwi to hipoglikemia) są źródłem napadów ochoty na słodycze,  przyczyną uodparniania się organizmu na insulinę (odporność insulinowa - więcej na ten temat w trzeciej części naszego cyklu) i powodem problemów z pozbyciem się nadwagi, czy otyłości.

Jeżeli uda ci się zapobiec gwałtownym wahaniom poziomu cukru we krwi, stworzysz prawidłowe warunki do pracy trzustki, która będzie produkowała i insulinę i glukagon. Prawidłowe proporcje jednego hormonu do drugiego zapewnią ci stałe dostawy energii i umożliwią spalanie tłuszczu.

W odczuwaniu ochoty na słodycze dużą rolę odgrywa jeszcze jeden "zawodnik" - neurotransmiter serotonina. To dzięki niej doznajemy uczucia zadowolenia i sytości po posiłku. Niewielkie wahania w poziomie tego neurotransmitera oznaczają umiarkowany apetyt i umiarkowane uczucie sytości. Ale zamiana umiarkowanego apetytu w monstrualny jest bardzo prosta. Wystarczy bardzo i gwałtownie podnieść sobie poziom cukru we krwi - zjeść batonik, napić się słodkiego, gazowanego napoju. Wysoki poziom cukru we krwi oznacza wysoki poziom serotoniny czyli intensywne uczucie zadowolenia i sytości. Ale wysoki poziom cukru we krwi u osób zdrowych szybko zostaje obniżony, a zbyt niski poziom cukru we krwi oznacza niski poziom serotoniny, co z kolei pogarsza samopoczucie i pobudza apetyt. Im większe wahania poziomu serotoniny tym intensywniejsze uczucie zadowolenia i tym większy apetyt.

Szczególnie groźnym „rozrabiaką, który ogłupia organizm, zaburzając poziom serotoniny jest wysokocukrowy syrop kukurydziany (zwany też kukurydzianym syropem wysokofruktozowym). Gdy zjesz produkt zawierający ten składnik, czujesz słodki smak i masz poczucie, że zaraz się nasycisz, ale tak się nie dzieje - nie podwyższa się poziom serotoniny, apetyt nie zostaje zaspokojony. A huśtawka „jem słodkie - czuję się świetnie, czuję się kiepsko - mam ochotę na słodycze" zaczyna bujać się z jeszcze większą amplitudą.

Dołącz do nas na Facebooku

 • Udowodniono naukowo, że te piosenki pomagają w ćwiczeniach [LISTA]

  Udowodniono naukowo, że te piosenki pomagają w ćwiczeniach [LISTA]

  Wielu z nas nie wyobraża sobie treningu bez muzyki. Nic dziwnego, naukowcy dowiedli, że odpowiednio dobrana muzyka do ćwiczeń jest w stanie poprawić wydolność naszego organizmu i zwiększyć efektywność treningu. Wpływ na to ma przede wszystkim tekst...

  Skomentuj (0)
 • Trening z gumą. 7 ćwiczeń wyszczuplających nogi

  Trening z gumą. 7 ćwiczeń wyszczuplających nogi

  Julita Kotecka, ambasadorka adidas oraz akcesoriów do ćwiczeń New Level Sport, podzieliła się z nami swoim ulubionym treningiem z gumami fitness. Oto 7 ćwiczeń, rób je jedno po drugim, każde wykonuj przez 20 sekund, potem zrób 10 sekund przerwy. Do...

  Skomentuj (2)
 • Trening z gumą. 7 ćwiczeń wyszczuplających nogi

  Trening z gumą. 7 ćwiczeń wyszczuplających nogi

  Julita Kotecka, ambasadorka adidas oraz akcesoriów do ćwiczeń New Level Sport, podzieliła się z nami swoim ulubionym treningiem z gumami fitness. Oto 7 ćwiczeń, rób je jedno po drugim, każde wykonuj przez 20 sekund, potem zrób 10 sekund przerwy. Do...

  Skomentuj (0)
 • Trening z gumą. Ostry wycisk kardio w parach

  Trening z gumą. Ostry wycisk kardio w parach

  Pożegnaj nudę i wykorzystaj w treningu ze swoją przyjaciółką gumę fitness! Podwójna motywacja, podwójny wycisk, ale też... mnóstwo zabawy! 4 ćwiczenia kardio ułożyła Julita Kotecka, ambasadorka adidas oraz akcesoriów do ćwiczeń New Level Sport....

  Skomentuj (0)
 • Chloe Madeley. "Nie odpuszczaj dopóki nie osiągniesz celu!"

  Chloe Madeley.

  Chloe Madeley to popularna trenerka fitnessu z Wielkiej Brytanii, a prywatnie dziewczyna gwiazdy rugby - Jamesa Haskella. Nie wyobraża sobie życia bez aktywności fizycznej, a jej specjalnością jest trening siłowy. Zobaczcie, jak dba o sylwetkę!

  Skomentuj (0)
 • Khloe Kardashian i Tristan Thompson są parą. Z kim wcześniej spotykała się gwiazda?

  Khloe Kardashian i Tristan Thompson są parą. Z kim wcześniej spotykała się gwiazda?

  Khloe Kardashian zmienia chłopaków częściej niż Nate Robinson barwy klubowe. Gwiazda była żoną Lamara Odoma, po rozpadzie związku spotykała się z Jamesem Hardenem, Odellem Beckhamem Jr, a teraz do tego grona dołączył Tristan Thompson.

  Skomentuj (22)
 • Miss Polski Magdalena Bieńkowska: 5 ćwiczeń na smukłą sylwetkę

  Miss Polski Magdalena Bieńkowska: 5 ćwiczeń na smukłą sylwetkę

  Miss Polski, Magdalena Bieńkowska wspólnie z trenerem personalnym z CityFit pokazała trening z użyciem TRX, który wzmacnia mięśnie całego ciała i pozwala zgubić zbędne kilogramy. <br> <br> <strong><a...

  Skomentuj (0)
 • To jest to, co fitnessowa blogerka je przez cały dzień [GODZINA PO GODZINIE]

  To jest to, co fitnessowa blogerka je przez cały dzień [GODZINA PO GODZINIE]

  Fitnessowa blogerka Magdalena Hajkiewicz przestawia swój codzienny jadłospis, w którym stara się łączyć smak, zdrowie i kulinarne eksperymenty. Jej sposób odżywiania to efekt wielu miesięcy prób i błędów, łączenia smaków, testowania różnych modeli...

  Skomentuj (1)
 • adidas #heretocreate. Koniec nudnych treningów

  adidas #heretocreate. Koniec nudnych treningów

  Treningi adidas #heretocreate to seria niezwykłych wydarzeń, które udowodnią, że w każdym sporcie jest miejsce na kreatywność.

  Skomentuj (0)
 • Alexis Ren. Ta 20-latka kocha sportowy styl życia [GALERIA]

  Alexis Ren. Ta 20-latka kocha sportowy styl życia [GALERIA]

  Pracę jako modelka zaczęła mając 13 lat. W wieku 14 lat podpisała umowę z agencją modelek Nous Model Management. Alexis Ren ma dopiero 20 lat, a robi już oszałamiającą karierę.

  Skomentuj (0)
 • 7 trików na każdy dzień tygodnia, by być bardziej fit

  7 trików na każdy dzień tygodnia, by być bardziej fit

  Mamy dla ciebie triki na każdy dzień tygodnia, które sprawią, że poczujesz się o wiele lepiej. Wprowadzając tylko tych kilka małych zmian zauważysz znaczącą różnicę. Więcej energii, pozytywne nastawienie i lepsza kondycja to dopiero początek...

  Skomentuj (1)
 • Nikki Blackketter. Z imprezowiczki w fanatyczkę fitnessu [GALERIA]

  Nikki Blackketter. Z imprezowiczki w fanatyczkę fitnessu [GALERIA]

  Uwielbia podnosić ciężary, przechadzać się po plaży i czytać książki sci-fi. Nikki Blackketter to 25-lenia modelka fitness i fanka sportów. Mieszka w Huston, w Teksasie. Nie zawsze jednak żyła zdrowo i miała tak piękne i wysportowane ciało.

  Skomentuj (0)
 • Julia Gilas uciekła z domu, aby zrobić karierę [GALERIA]

  Julia Gilas uciekła z domu, aby zrobić karierę [GALERIA]

  Ta 31-letnia modelka i trenerka fitness jest ekspertką w rzeźbieniu... pupy! Julia Gilas, poza prowadzeniem treningów, rozpisuje również diety, pomaga przygotować listę zakupów i radzi, jak kontrolować swoje postępy. Ma ponad 3,5 miliona fanów na...

  Skomentuj (25)
 • Te herbaty pomogą ci spalić tkankę tłuszczową [5 PRZEPISÓW]

  Te herbaty pomogą ci spalić tkankę tłuszczową [5 PRZEPISÓW]

  Chcesz schudnąć? Poza treningami i odpowiednią dietą warto sięgnąć po odpowiednie herbaty i mieszanki ziół, by szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Mamy dla ciebie 5 przepisów na herbaty, które rozprawią się z tkanką tłuszczową. Część z nich...

  Skomentuj (1)
 • Przez 2 tygodnie ćwiczyłam z "Rewolucją" Ewy Chodakowskiej. Efekt? [TEST]

  Przez 2 tygodnie ćwiczyłam z

  Ewa Chodakowska Rewolucja to zestaw pięciu, 10-minutowych programów treningowych, na najbardziej problematyczne partie ciała. Ewa zadbała, aby ten program był skierowany również do mężczyzn, którzy również zmagają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej...

  Skomentuj (3)
 • Ashley Hart. Modelka, która uwielbia jogę [GALERIA]

  Ashley Hart. Modelka, która uwielbia jogę [GALERIA]

  Trudno jest regularnie ćwiczyć i dbać o zdrową dietę będąc ciągle w podróży. Ona ma na to sposób! Joga, medytacja i zdrowa dieta. Właśnie tak Ashley Hart, 28 letnia modelka, utrzymuje równowagę i piękny wygląd.

  Skomentuj (3)
 • Ines Helene. Swoją popularność wykorzystuje, aby pomagać innym [GALERIA]

  Ines Helene. Swoją popularność wykorzystuje, aby pomagać innym [GALERIA]

  Mówią na nią "swedish unicorn" (szwedzki jednorożec), ma dopiero 24 lata i jest jedną z najbardziej popularnych modelek Instagrama na całym świecie. Ines Helene, bo tak naprawdę się nazywa, ma już ponad milion fanów na Instagramie i nie zapowiada...

  Skomentuj (7)
 • FIWE. Międzynarodowe targi Fitness & Wellness znowu w Polsce!

  FIWE. Międzynarodowe targi Fitness & Wellness znowu w Polsce!

  Przede wszystkim, jak już zapewne zdążyliście się zorientować po poprzednich edycjach, FIWE to największe wydarzenie branży Fitness & Wellness w Europie Środkowo - Wschodniej. Nie inaczej będzie w tym roku. Tegoroczna edycja zapowiada się z jeszcze...

  Skomentuj (0)
 • Trening 6/5, czyli sposób Sylwii Nowak na fit sylwetkę

  Trening 6/5, czyli sposób Sylwii Nowak na fit sylwetkę

  Jeżeli jesteś zapracowana wybierz trening z Sylwią Nowak. 6/5 to specjalna metoda sześciu treningów trwających pięć minut. Każdego dnia wykonaj trening na inną partię mięśniową, a jeden dzień przeznacz na regenerację. Ćwicz szybko, ale efektywnie.

  Skomentuj (0)
 • Jak ograniczyć węglowodany w diecie? 5 prostych i zdrowych sposobów

  Jak ograniczyć węglowodany w diecie? 5 prostych i zdrowych sposobów

  Węglowodany, podobnie jak tłuszcze, obwinia się za epidemię otyłości i innych chorób cywilizacyjnych. Problemem nie są one same, ale ich ilość i jakość w naszej codziennej diecie. Co zrobić, żeby ograniczyć ilość węglowodanów, jednocześnie nie...

  Skomentuj (4)
Komentarze (3)
Zaloguj się
 • Gość: JJ

  Oceniono 2 razy 2

  ciekawy artykuł, brak jednak wskazówek, co zrobić aby uwolnić się od nałogu jedzenia cukru. tak, właśnie nałogu. jestem niestety uzależniona od słodkiego, i mimo, że wiem jak mi to szkodzi, wciąż ulegam pokusie :( brak silnej woli no i zapewne ogólnie rozregulowany organizm (hormony, minerały czy co tam jeszcze...). w gazeta café jeszcze nie byłam, i mam nadzieję, że nie dodajecie tam do kawy słodyczy. dla niektórych to miły gratis, a dla innych minus dla kawiarni za podanie czegoś, czego człowiek stara się unikać!

 • bialypieprz

  Oceniono 1 raz -1

  Generalnie pewnie najlepiej jest się trzymać diety, ale nie każdy ma takie możliwości i silną wolę – ja np. ani jednego ani drugiego nie mam ;). Szukałam innych sposobów żeby pozbyć się ochoty na słodkie – morwa, chrom. I w końcu trafiłam na reklamę w tv asuminu. Oczywiście myślałam, że po zjedzeniu jednej magicznej tabletki od razu odechce mi się słodkiego, ale tak nie było. Dobrze, że poczekałam do końca opakowania (brałyśmy razem z moją przyjaciółką, żeby sprawdzić czy na nas podziała) i w sumie nawet nie zauważyłam momentu, w którym ten apetyt na słodkie spadł. To było z miesiąc temu i choć zdarza mi się podjeść coś słodkiego, to nie mam takich „napadów” na słodkie, ani przymusu, żeby wsunąć batonik czy czekoladę.

 • Gość: dsfsdf

  Oceniono 1 raz -1

  Ciekawe, już wiem z czego wynikał mój dzisiejszy napad na słodycze, oczywiście oprócz niskiego poziomu magnezu ; )

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX