Trening aerobowy receptą na płaski brzuch

Do tej pory większość trenerów osobistych i atletów zza oceanu przekonywało nas, że receptą na idealny sześciopak jest intensywny trening siłowy. Specjalne programy, nastawione na spalenie jak największej ilości tkanki tłuszczowej, opierają się głównie na ćwiczeniach, gdzie nacisk jest położony na duże grupy mięśni np.: przysiady, martwy ciąg, wyciskanie na klatkę piersiową. Nowa badania pokazują jednak, że bieganie czy pływanie mogą być skuteczniejsze, kiedy zależy nam na rzeźbie.

Masz swój plan treningowy? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Badanych podzielono na dwie grupy: wszyscy odżywiali się w ten sam sposób, z tym, że trening pierwszej części ograniczał się wyłącznie do aerobowego, a drugiej skonstruowano tak, że połączono siłowy z aerobowym . Po ośmiu miesiącach okazało się, że pierwsza grupa straciła aż 20 razy więcej tłuszczu w okolicy brzucha niż ta druga!

Sposób na płaski brzuch

Chris Slentz z Duke University w Północnej Karolinie skomentował wyniki swoich badań w ten sposób: - Trening siłowy jest bardzo dobry dla tych, którym zależy na sile i utracie tkanki tłuszczowej w całym ciele, ale trening aerobowy jest dużo skuteczniejszy, jeśli zależy nam na pozbyciu się tłuszczu z okolic brzucha. Podczas biegania, pływania czy szybkiej jazdy na rowerze spalimy więcej kalorii niż podczas podnoszenia ciężarów - wyjaśnia.

Biegasz? Będziesz zdrowszy!

Badania pokazały również, że u grupy, która mieszała trening siłowy z aerobowym,  po dłuższym czasie trenowania nie widać żadnych postępów jeśli chodzi o odporność na insulinę. Trening typu cardio okazał się również dużo lepszy dla osób zmagających się z nadwagą.

Ostrożnie z trzewną tkanką tłuszczową

Dbanie o to, by w pasie nie mieć zbyt dużo centymetrów, to nie tylko estetyka. Wiadomo, każdy marzy o płaskim, pięknie wyrzeźbionym brzuchu, ale warto wspomnieć o tym, że otyłość w tej okolicy jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Mówimy tutaj o trzewnej tkance tłuszczowej, która różni się od pozostałej tym, że otacza narządy wewnętrzne. Z tego powodu jej nadmiar może być dla nas dużo bardziej niebezpieczny niż np. tłuszcz zgromadzony na biodrach. Wysoki poziom trzewnej tkanki tłuszczowej często jest przyczyną cukrzycy, chorób serca, raka.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA