Miód+woda=napój izotoniczny?

Ewa
10.04.2011 07:38
izotonik

izotonik (fot. Archiwum)

Pierwszy śmiałek zadał nam pytanie na Facebooku: czy woda z dodatkiem miodu może stanowić zamiennik napoju izotonicznego. Oto nasza odpowiedź.

W miodzie najwięcej jest węglowodanów (głównie glukozy i fruktozy). Produkt ten zawiera też kwasy organiczne (jabłkowy, glukonowy i cytrynowy), olejki eteryczne i barwniki - karotenoidy, głównie beta-karoten i ksantofil. W miodzie znajdują się też niewielkie ilości mikroelementów: potasu, fosforu, magnezu, wapnia i żelaza oraz małe dawki witamin z grupy B.
Wartość kaloryczna miodu waha się od 320 do 330 kcal w 100g.

Indeks glikemiczny (IG) miodu jest wysoki i wynosi 87.

Napoje izotoniczne (nie należy ich mylić z napojami energetycznymi) zawierają elektrolity, witaminy i minerały, ale nie zawierają dużej ilości cukrów (te w nieco większej ilości znaleźć można w napojach energetycznych). Ich celem jest uzupełnianie wody i elektrolitów, których organizm pozbywa się w czasie wysiłku wraz z potem. 100 g napoju izotonicznego zawiera kilka gramów węglowodanów (5-7 g)  i 24 kcal. W 100 g napoju energetycznego jest kilkanaście gramów węglowodanów (ok. 12 g) i ok. 45 kcal.

Niestety nie udało nam się dotrzeć do informacji o wartości IG dla napojów energetycznych i izotonicznych. Jednak ponieważ cukry zawarte w tego typu napojach mają stanowić szybko przyswajalne źródło energii, muszą wyraźnie podnosić poziom cukru we krwi.

Co zatem powstanie z wymieszania łyżki stołowej (20 g) miodu z wodą? Powstanie słodki napój o kaloryczności 64 kcal. Będzie to zatem napój zawierający więcej węglowodanów niż napój izotoniczny, a nawet więcej niż napój energetyczny. Niewielkie ilości mikroelementów z pewnością przydadzą się pracującym mięśniom, ale ze względu na brak w miodzie sodu, nie będzie to napój skutecznie uzupełniający wszystkie uciekające z potem elektrolity.

Niektórzy amatorzy domowej roboty napojów izotonicznych mieszają wodę, miód, sól i sok z cytryny. Smak takiego napoju jednak nie każdemu będzie odpowiadał...

Jeśli chodzi o indeks glikemiczny miodu (wysoki!) i napojów izotonicznych (nieznany), to wydaje się, że osoba zdrowa, prowadząca aktywny tryb życia nie powinna się tym martwić. Jeśli napoje dla sportowców, czy woda z miodem są źródłem energii dla intensywnie pracujących mięśni, to cukier z krwi zostanie dostarczony do mięśni, a nie zmagazynowany pod postacią tkanki tłuszczowej. Wyrzut insuliny, będący odpowiedzią na spożycie takiego napoju, jest konieczny do tego, aby energia z cukrów trafiła do mięśni. Insulina bowiem ułatwia ich transport do komórek mięśniowych, do komórek tłuszczowych lub komórek wątrobowych. W czasie wysiłku i bezpośrednio po nim węglowodany z cała pewnością trafiają do komórek mięśniowych i wątrobowych (tam magazynowane są pod postacią glikogenu). U osób prowadzących mało aktywny tryb życia nadwyżki węglowodanów trafiają do komórek tkanki tłuszczowej. Podobnie z resztą będzie u sportowców - nadmiar kalorii zawsze zostanie odłożony na później pod postacią tkanki tłuszczowej. Dlatego najważniejszą rzeczą jest prawidłowa, zbilansowana dieta, która będzie dostarczała organizmowi tyle składników odżywczych i energii, ile jej potrzebuje - ani za mało, ani za dużo. Jeśli miód zastąpi w diecie inne słodkie produkty, z pewnością odbędzie się to z korzyścią dla zdrowia.

I jeszcze na koniec fragment artykułu doc. dr. Bogdana Kędzi i mgr. Elżbiety Hołderny-Kędzi z Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu opublikowany na portalu ResMedica Light - aby go przeczytać w całości kliknij tutaj.
„Energetyczne i odżywcze walory miodu cenione są przez sportowców. Produkt ten wzmacnia potencjał fizyczny i wytrzymałość zawodników, zarówno w czasie treningu, jak i w trakcie zawodów. Spożycie go po wysiłku umożliwia w krótkim czasie ustąpienie objawów zmęczenia i szybką odnowę wydatkowanej energii. Badania wykazały, że miód przyjmowany pomiędzy zawodami lub w przerwach meczów pozwalał na podwyższenie efektywności i lepszą tolerancję ponownego wysiłku.

Liczni autorzy wskazują na przewagę miodu nad innymi produktami spożywczymi podawanymi sportowcom. W ocenie produktów przynoszących szybko dużą ilość energii, bez wywoływania dolegliwości trawiennych lub innych reakcji ubocznych, miód w skali 1-10 otrzymał 9 punktów, glukoza - 7,5, cukier nierafinowany - 6, a cukier rafinowany - tylko 4,5 punktu. Korzystne działanie miodu uzasadniają także badania efektywności zawodników. Po podaniu miodu efektywność oceniono na 48%, podczas gdy po podaniu fruktozy, glukozy lub sacharozy była ona zauważalna w granicach 15-20%.


Warto w tym miejscu dodać, że o ile glukoza i fruktoza zawarte w miodzie są przez organizm ludzki przyswajalne całkowicie, to sacharozę przyswaja on tylko częściowo, a przy zaburzeniach przemiany materii mogą z niej powstawać nawet substancje toksyczne."


W artykule autor zaleca sportowcom w okresie wzmożonej aktywności przyjmowanie 240-320 g miodu dziennie, co odpowiada ilości 12-16 łyżek stołowych.
Przed zawodami najlepiej jest przyjąć 2 łyżki stołowe miodu na pół godziny przed rozpoczęciem wysiłku.
Ludzie prowadzący bardzo aktywny tryb życia mogą dziennie spożywać 30 g miodu.

Dołącz do nas na Facebooku

 • Przepis Jana Niezbędnego na zdrowy lunch box

  Przepis Jana Niezbędnego na zdrowy lunch box

  Kolorowe sałatki, surówki oraz krojone warzywa i owoce to idealne małe co nieco, które doda nam energii, jednocześnie dbając o naszą linię. Przygotowując zdrową przekąskę, pamiętajmy, że niektóre wysokobłonnikowe produkty mają tzw. kalorie ujemne,...

  Skomentuj (0)
 • Sandra Prikker. Kocha fitness i motywuje dziewczyny na całym świecie

  Sandra Prikker. Kocha fitness i motywuje dziewczyny na całym świecie

  Sandra Prikker ma 25 lat i już jest gwiazdą na Instagramie. Wszystko dzięki ciężkiej pracy na siłowni i jej efektom - pięknej, wysportowanej figurze! Zobaczcie, co zrobić, by cieszyć móc się pochwalić takim ciałem.

  Skomentuj (3)
 • Jennifer Selter. Te pośladki zna cały świat [GALERIA]

  Jennifer Selter. Te pośladki zna cały świat [GALERIA]

  Nawet jeśli nie interesuje cie fitness, ani nie jesteś fanem Instagrama, to te zdjęcia widziałaś na pewno. Jennifer Selter jest modelką oraz trenerką fitness. Na Instagramie ma prawie 10 milionów fanów. Jaki jest sekret jej figury?

  Skomentuj (0)
 • Smaczne i zdrowe śniadanie z suszonymi owocami [4 PRZEPISY]

  Smaczne i zdrowe śniadanie z suszonymi owocami [4 PRZEPISY]

  Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jadanie śniadań zmniejsza ryzyko cukrzycy i podkręca przemianę materii. Mamy dla was 4 propozycje smacznych i zdrowych śniadań, które przygotujecie przy użyciu produktów z sierpniowego Fitloveboxa!

  Skomentuj (3)
 • Nike Unlimited Pursuit. Nieustanne dążenie do sportowej perfekcji

  Nike Unlimited Pursuit. Nieustanne dążenie do sportowej perfekcji

  W filmie zobaczymy światowej sławy sportsmenki, które pokonują własne ograniczenia, aby przekonać się, co oznaczają nieskończone możliwości, ale także by zainspirować kolejne pokolenia sportowców.

  Skomentuj (0)
 • PEI - Konferencja Fitness. Czy druga edycja zaskoczy?

  PEI - Konferencja Fitness. Czy druga edycja zaskoczy?

  Dwa dni merytorycznej wiedzy, motywacji, a także specjalne szkolenie z zakresu przygotowań do startów w zawodach sylwetkowych. Po wielkim sukcesie pierwszej edycji Konferencji PEI, organizatorzy - agencja eventowa IC Events - postanowiła podnieść...

  Skomentuj (0)
 • Chcesz mieć super ciało? Biegaj!

  Chcesz mieć super ciało? Biegaj!

  Pozytywy płynące z biegania są powszechnie znane: możesz wejść na 5 piętro bez zadyszki, nigdy nie spóźnisz się na autobus, a jeśli Ci ucieknie to złapiesz go na najbliższym przystanku i nie musisz odmawiać sobie ciastka do kawy.

  Skomentuj (3)
 • Trening Ady Palki. Push up na pośladki z kettlebells

  Trening Ady Palki. Push up na pośladki z kettlebells

  Jeśli chcesz poprawić kształt pośladków lub sprawić, żeby były jędrne i wypukłe, nie bój się treningu z obciążeniem. Mięśnie pośladkowe dobrze na niego zareagują i szybko zobaczysz efekt. Zestaw ćwiczeń z kettlebells ułożyła trenerka personalna i...

  Skomentuj (5)
 • Chia fresca. Naturalny dopalacz dla organizmu

  Chia fresca. Naturalny dopalacz dla organizmu

  Naturalny napój energetyczny, czyli chia fresca. Jak się okazuje, nasiona szałwii hiszpańskiej w duecie z cytryną i innymi owocami pobudzą twój organizm i odpowiednio nawodnią. To najprostsza forma naturalnego dopalacza. Dzień z chia fresca będzie...

  Skomentuj (1)
 • Chia fresca. Naturalny dopalacz dla organizmu [HAPS FIT]

  Chia fresca. Naturalny dopalacz dla organizmu [HAPS FIT]

  Naturalny napój energetyczny, czyli chia fresca. Jak się okazuje, nasiona szałwii hiszpańskiej w duecie z cytryną i innymi owocami pobudzą twój organizm i odpowiednio nawodnią. To najprostsza forma naturalnego dopalacza. Dzień z chia fresca będzie...

  Skomentuj (0)
 • Trening 3x3x30. Ćwiczenia na talię

  Trening 3x3x30. Ćwiczenia na talię

  Szczupła talia bez oponki? Ekspertka fitness.sport.pl Ada Palka przedstawiła swój autorski program treningowy, dzięki któremu będziesz mieć talie jak osa. <br> <br> Najlepsze treningi Ady Palki: </a> <br> <br> <strong><a...

  Skomentuj (6)
 • Jak rozpoznać źle dobrane buty?

  Jak rozpoznać źle dobrane buty?

  Buty muszą być przede wszystkim wygodne i dobrze dobrane. Wówczas trzymają się stopy, nie uwierają, nie ściskają stopy, nie klapią i nie zsuwają się podczas chodzenia. Jak poznać, czy buty są dobrze dobrane wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna -...

  Skomentuj (1)
 • Gym Break: 7-minutowy stretching

  Gym Break: 7-minutowy stretching

  Rozciąganie to niezbędny element każdego treningu. Chroni nas przed kontuzjami i wysmukla mięśnie. Kasia Kępka i Szymon Gaś, autorzy Gym Break, ułożyli 7-minutowy stretching, który powinnaś wykonywać po każdym treningu. <br> Odwiedź także <strong><a...

  Skomentuj (0)
 • Gym Break: 5-minutowy body shape

  Gym Break: 5-minutowy body shape

  Kasia Kępka i Szymon Gaś, autorzy Gym Break, ułożyli 5-minutowy trening na przyspieszenie metabolizmu i budowę tkanki mięśniowej. <br> Odwiedź także <strong><a href="https://www.youtube.com/channel/UCWn5PdCkxFc_Z2IWF_6ZIwg">kanał Gym Break na...

  Skomentuj (0)
 • 7 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim rozpoczniesz dietę eliminacyjną

  7 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim rozpoczniesz dietę eliminacyjną

  Dieta eliminacyjna powinna być rozpisana przez specjalistę i trwać od dwóch do ośmiu tygodni. Alergie pokarmowe są poważne, ale zwykle łatwe do zdiagnozowania. Natomiast nietolerancja na żywność jest bardziej subtelna i występuje z opóźnioną...

  Skomentuj (1)
 • Matcha. Co się stanie, jeśli będziesz ją pić przez 3 tygodnie? [TEST]

  Matcha. Co się stanie, jeśli będziesz ją pić przez 3 tygodnie? [TEST]

  Matcha to zielona herbata, która ma zawartość antyoksydantów większą niż warzywa i owoce. Choć tradycyjna zielona herbata cieszy się dużą popularnością z uwagi na swoje właściwości, to właśnie matcha jest najzdrowszą z jej odmian. Postanowiłyśmy...

  Skomentuj (12)
 • Gabby Douglas: "Dałam z siebie 100 procent. Teraz mogę iść naprzód" [GALERIA]

  Gabby Douglas:

  W USA każdego roku ponad trzy miliony dziewcząt w wieku od sześciu do siedemnastu lat, ubranych w obcisłe trykoty, bierze udział w treningach gimnastyki. Zanurzają dłonie w talku i ćwiczą tak długo, aż pojawią się na nich odciski. A wszystko to, bo...

  Skomentuj (8)
 • Sensique. Zmywacze do paznokci o egzotycznych zapachach

  Sensique. Zmywacze do paznokci o egzotycznych zapachach

  W regularnej sprzedaży w drogeriach Natura pojawiła się nowa odsłona docenianych przez klientki zmywaczy do paznokci o pięciu przyjemnych zapachach: kiwi, mango, winogrona, orchidei i magnolii. W ofercie także przełomowy produkt do zmywania lakieru...

  Skomentuj (1)
 • Trampolina dla zabawy i odchudzania

  Trampolina dla zabawy i odchudzania

  Skoki na trampolinie lubią szczególnie dzieci, ale docenili je także astronauci, sportowcy i lekarze.

  Skomentuj (9)
 • Alice Matos. Modelka i kulturystka stworzyła imperium odzieży sportowej [GALERIA]

  Alice Matos. Modelka i kulturystka stworzyła imperium odzieży sportowej [GALERIA]

  Alice Matos to modelka, kulturystka i właścicielka LabellaMafia, firmy specjalizującej się w odzieży sportowej. Jej determinacja w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonego celu budzi podziw milionów fanów.

  Skomentuj (40)
Komentarze (2)
Zaloguj się
 • Damon Albarn

  0

  Fruktoza nie jest przyswajalna całkowicie. Podlega fermentacji bakteryjnej. Sacharoza to w dużym skrócie jedna cząsteczka glukozy i jedna cząsteczka fruktozy, więc jeśli glukoza i fruktoza przyswajałyby się w całości to sacharoza, która rozpada się na dokładnie te same cukry proste również.

 • margrabia.g

  Oceniono 4 razy 0

  Proponuję na początek sięgnąć do książki, a nie eytkietki z napoju, i sprawdzić, co to znaczy "płyn izotoniczny", zamiast pisać bzdury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX