Woda - ile naprawdę trzeba jej pić? [Picie Wody]

16.02.2011 08:22
Jest niezbędna, aby być zdrowym, ale każdy potrzebuje jej tyle samo. Ten przewodnik pomoże ci określić, czy wypijasz jej tyle, ile powinieneś.

Ile trzeba pić wody każdego dnia? Proste pytanie, ale odpowiedź wcale nie jest oczywista. Z badań naukowych prowadzonych na przestrzeni wielu lat wynikały różne zalecenia. Obecnie wiadomo, że każdy ma inne zapotrzebowanie na wodę, które uzależnione jest o różnych czynników takich jak stan zdrowia, tryb życia i aktywność sportowa.

Poznaj potrzeby własnego ciała i zastanów się, czy dostarczasz mu tyle wody, ile potrzebuje.

Dlaczego potrzebujemy wody
Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego ciała i stanowi 60% masy ciała. Każdy system funkcjonujący w twoim ciele jej potrzebuje. Woda wypłukuje toksyny, transportuje składniki odżywcze do komórek, nawilża oczy, nos i gardło.
Wypijanie zbyt małej ilości wody grozi odwodnieniem, które zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Nawet niewielki deficyt wody w organizmie może pozbawić się energii i sprawić, że poczujesz się zmęczony.

Ile trzeba pić
Codziennie twoje ciało pozbywa się wody z wydychanym powietrzem, moczem i potem. Aby czuć się dobrze i być zdrowym, trzeba ją uzupełniać. Można to robić pijąc napoje i jedząc obfitujące w wodę pokarmy.
Przeciętny, zdrowy człowiek żyjący w umiarkowanym klimacie potrzebuje według naukowców 2 litrów wody każdego dnia. Obliczono to w następujący sposób.
Przeciętny człowiek wydala z moczem około 1,5 litra dziennie. Z potem, zawartością jelit i wydychanym powietrzem ulatnia się około kolejnego litra.
Pożywienie zapewnia średnio 20% dziennego zapotrzebowania na wodę. Jeśli więc wypijasz każdego dnia 2 litry wody lub innych napojów, w pełni zaspokajasz zapotrzebowanie swojego organizmu na wodę.

Zasada 8 szklanek wody dziennie
Chodzi o to, by przez cały dzień nawadniać organizm, pijąc niewiele, ale często. Mimo tego, że zasada ta nie ma żadnego poparcia w badaniach naukowych, wiele osób ją stosuje.

Zalecenia dietetyczne
Amerykański Institute of Medicine zaleca mężczyznom wypijanie 3 litrów płynów dziennie, a kobietom 2,2 litra.
Żeby mieć pewność, że wypija się wystarczająca ilość płynów, nie trzeba ani liczyć ile razy sięgało się po napoje i jakiej były objętości. Jeśli nie czujesz pragnienia i produkujesz około 1,5 litra jasnego koloru moczu, wszystko jest w porządku.

Czynniki wpływające na zapotrzebowanie na wodę
Osoby prowadzące aktywny, sportowy tryb życia, przebywające w gorącym klimacie, chore i kobiety w ciąży oraz karmiące powinny pić więcej.

- Jeśli ćwiczysz, albo wykonujesz zajęcie wymagające dużego wysiłku fizycznego, powinieneś pić więcej płynów, aby skompensować ilość wody, jaką wypacasz. W przypadku wysiłków niezbyt długich wystarczy dodatkowe 400-600 ml wody. W czasie długich i intensywnych wysiłków, np. podczas biegu maratońskiego, powinno się pić jeszcze więcej.O ile więcej? To zależy od tego jak bardzo się pocisz, jak długo ćwiczysz lub pracujesz.
W czasie dużego i długo trwającego wysiłku fizycznego lepiej jest pić napoje dla sportowców zamiast wody, bo nie tylko nawadniają organizm, ale dostarczają także energii i mikroelementów niezbędnych do pracy mięśni, a wydostających się z ciała wraz z potem.

- Wysoka temperatura powietrza i podwyższona jego wilgotność zwiększają zapotrzebowanie organizmu na wodę. Wbrew pozorom, ciepłe i suche powietrze wypełniające fitness klub też może wymagać częstszego uzupełniania płynów.

- Pobyt w górach, a zwłaszcza na wysokości 2500 m n.p.m. przyspiesza diurezę, co oznacza, że częściej oddaje się mocz. Tempo oddychania także zwykle ulega przyspieszeniu w takich warunkach, przyczyniając się do utraty z organizmu większej ilości wody.

- Różne dolegliwości chorobowe przyspieszają odwadnianie ciała. Należą do nich gorączka, wymioty i biegunka. To także są przypadki, gdy lepiej jest sięgać po napoje dla sportowców niż zwykłą wodę.
Przyjmowania zwiększonej ilości płynów wymagają też infekcje dróg moczowych i kamienie nerkowe. Z kolei ograniczenia ilości wypijanych napojów mogą wymagać niektóre dolegliwości ze strony serca, nerek i wątroby.

- Ciąża, a szczególnie karmienie piersią, to okoliczności wymagające dodatkowego nawadniania. Amerykański Institute of Medicine zaleca ciężarnym wypijanie około 2,3 litra dziennie, a kobietom karmiącym aż 3,1 litra.


Poza płynami
Jasne, że dobrze jest zawsze mieć przy sobie butelkę wody, ale nie jest to konieczne. Jeśli twoja dieta obfituje w warzywa i owoce (zwłaszcza melony, arbuzy, pomidory, ogórki) sporą część dziennego zapotrzebowania na wodę pokrywasz posiłkami.
Nawet piwo, wino, herbata i kawa to napoje, które można wliczać do dziennej porcji płynów. Oczywiście należy pamiętać, aby nie stanowiły głównego źródła wilgoci. Woda jest najlepszym płynem - jest tania, bezkaloryczna i łatwo dostępna, a przy tym najzdrowsza.

Nie musisz pić na zapas
Niektórzy twierdzą, że trzeba pić tak często, aby nie czuć pragnienia, bo uczucie to jest sygnałem niewielkiego odwodnienia. jednak nie ma co przesadzać, uczucie pragnienia jest właśnie po to, by pamiętać o nawadnianiu organizmu. Dopóki nie jesteś na trasie maratonu, albo nie pracujesz ciężko fizycznie w upale, możesz polegać na sygnałach płynących z ciał: jesteś spragniony - pijesz. Ekstremalne warunki: duża wysokość nad poziom morza, bieg maratoński to sytuacje, w których działać na zapas i zanim ciało upomni się o płyny, dostarczać mu je na bieżąco.

Dobre rady
Aby niedopuścić do odwodnienia i zawsze mieć dobrze nawodnione ciało, mozna stosować następujące zasady:
1. Pij szklankę wody do posiłków i miedzy nimi.
2. Pij przed, w czasie i po wysiłku fizycznym,
3. Woda powinna stanowić większość wypijanych płynów.

Co za dużo to niezdrowo
Rzadko się zdarza, ale wypicie zbyt duże ilości płynu, zwłaszcza w krótkim czasie, może zaburzyć równowagę elektrolitowa organizmu. Zbyt duża ilość wody w organizmie rozcieńcza płyny, które aby pełnić swą funkcję powinny zachowywać odpowiednie proporcje zawartych w nich składników. Skutki? Zaburzenia pracy mięśni, także mięśnia sercowego.
Szczególnie narażeni takie nieprawidłowości są maratończycy, którzy przesadzą z ilości wypitego na raz płynu.

 • Udowodniono naukowo, że te piosenki pomagają w ćwiczeniach [LISTA]

  Udowodniono naukowo, że te piosenki pomagają w ćwiczeniach [LISTA]

  Wielu z nas nie wyobraża sobie treningu bez muzyki. Nic dziwnego, naukowcy dowiedli, że odpowiednio dobrana muzyka do treningu jest w stanie poprawić wydajność naszego organizmu i zwiększyć efektywność treningu. Wpływ na to ma przede wszystkim tekst...

  Skomentuj (0)
 • Trening z gumą. 7 ćwiczeń wyszczuplających nogi

  Trening z gumą. 7 ćwiczeń wyszczuplających nogi

  Julita Kotecka, ambasadorka adidas oraz akcesoriów do ćwiczeń New Level Sport, podzieliła się z nami swoim ulubionym treningiem z gumami fitness. Oto 7 ćwiczeń, rób je jedno po drugim, każde wykonuj przez 20 sekund, potem zrób 10 sekund przerwy. Do...

  Skomentuj (2)
 • Trening z gumą. 7 ćwiczeń wyszczuplających nogi

  Trening z gumą. 7 ćwiczeń wyszczuplających nogi

  Julita Kotecka, ambasadorka adidas oraz akcesoriów do ćwiczeń New Level Sport, podzieliła się z nami swoim ulubionym treningiem z gumami fitness. Oto 7 ćwiczeń, rób je jedno po drugim, każde wykonuj przez 20 sekund, potem zrób 10 sekund przerwy. Do...

  Skomentuj (0)
 • Trening z gumą. Ostry wycisk kardio w parach

  Trening z gumą. Ostry wycisk kardio w parach

  Pożegnaj nudę i wykorzystaj w treningu ze swoją przyjaciółką gumę fitness! Podwójna motywacja, podwójny wycisk, ale też... mnóstwo zabawy! 4 ćwiczenia kardio ułożyła Julita Kotecka, ambasadorka adidas oraz akcesoriów do ćwiczeń New Level Sport....

  Skomentuj (0)
 • Chloe Madeley. "Nie odpuszczaj dopóki nie osiągniesz celu!"

  Chloe Madeley.

  Chloe Madeley to popularna trenerka fitnessu z Wielkiej Brytanii, a prywatnie dziewczyna gwiazdy rugby - Jamesa Haskella. Nie wyobraża sobie życia bez aktywności fizycznej, a jej specjalnością jest trening siłowy. Zobaczcie, jak dba o sylwetkę!

  Skomentuj (0)
 • Khloe Kardashian i Tristan Thompson są parą. Z kim wcześniej spotykała się gwiazda?

  Khloe Kardashian i Tristan Thompson są parą. Z kim wcześniej spotykała się gwiazda?

  Khloe Kardashian zmienia chłopaków częściej niż Nate Robinson barwy klubowe. Gwiazda była żoną Lamara Odoma, po rozpadzie związku spotykała się z Jamesem Hardenem, Odellem Beckhamem Jr, a teraz do tego grona dołączył Tristan Thompson.

  Skomentuj (22)
 • Miss Polski Magdalena Bieńkowska: 5 ćwiczeń na smukłą sylwetkę

  Miss Polski Magdalena Bieńkowska: 5 ćwiczeń na smukłą sylwetkę

  Miss Polski, Magdalena Bieńkowska wspólnie z trenerem personalnym z CityFit pokazała trening z użyciem TRX, który wzmacnia mięśnie całego ciała i pozwala zgubić zbędne kilogramy. <br> <br> <strong><a...

  Skomentuj (0)
 • To jest to, co fitnessowa blogerka je przez cały dzień [GODZINA PO GODZINIE]

  To jest to, co fitnessowa blogerka je przez cały dzień [GODZINA PO GODZINIE]

  Fitnessowa blogerka Magdalena Hajkiewicz przestawia swój codzienny jadłospis, w którym stara się łączyć smak, zdrowie i kulinarne eksperymenty. Jej sposób odżywiania to efekt wielu miesięcy prób i błędów, łączenia smaków, testowania różnych modeli...

  Skomentuj (1)
 • adidas #heretocreate. Koniec nudnych treningów

  adidas #heretocreate. Koniec nudnych treningów

  Treningi adidas #heretocreate to seria niezwykłych wydarzeń, które udowodnią, że w każdym sporcie jest miejsce na kreatywność.

  Skomentuj (0)
 • Alexis Ren. Ta 20-latka kocha sportowy styl życia [GALERIA]

  Alexis Ren. Ta 20-latka kocha sportowy styl życia [GALERIA]

  Pracę jako modelka zaczęła mając 13 lat. W wieku 14 lat podpisała umowę z agencją modelek Nous Model Management. Alexis Ren ma dopiero 20 lat, a robi już oszałamiającą karierę.

  Skomentuj (0)
 • 7 trików na każdy dzień tygodnia, by być bardziej fit

  7 trików na każdy dzień tygodnia, by być bardziej fit

  Mamy dla ciebie triki na każdy dzień tygodnia, które sprawią, że poczujesz się o wiele lepiej. Wprowadzając tylko tych kilka małych zmian zauważysz znaczącą różnicę. Więcej energii, pozytywne nastawienie i lepsza kondycja to dopiero początek...

  Skomentuj (1)
 • Nikki Blackketter. Z imprezowiczki w fanatyczkę fitnessu [GALERIA]

  Nikki Blackketter. Z imprezowiczki w fanatyczkę fitnessu [GALERIA]

  Uwielbia podnosić ciężary, przechadzać się po plaży i czytać książki sci-fi. Nikki Blackketter to 25-lenia modelka fitness i fanka sportów. Mieszka w Huston, w Teksasie. Nie zawsze jednak żyła zdrowo i miała tak piękne i wysportowane ciało.

  Skomentuj (0)
 • Julia Gilas uciekła z domu, aby zrobić karierę [GALERIA]

  Julia Gilas uciekła z domu, aby zrobić karierę [GALERIA]

  Ta 31-letnia modelka i trenerka fitness jest ekspertką w rzeźbieniu... pupy! Julia Gilas, poza prowadzeniem treningów, rozpisuje również diety, pomaga przygotować listę zakupów i radzi, jak kontrolować swoje postępy. Ma ponad 3,5 miliona fanów na...

  Skomentuj (22)
 • Te herbaty pomogą ci spalić tkankę tłuszczową [5 PRZEPISÓW]

  Te herbaty pomogą ci spalić tkankę tłuszczową [5 PRZEPISÓW]

  Chcesz schudnąć? Poza treningami i odpowiednią dietą warto sięgnąć po odpowiednie herbaty i mieszanki ziół, by szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Mamy dla ciebie 5 przepisów na herbaty, które rozprawią się z tkanką tłuszczową. Część z nich...

  Skomentuj (1)
 • Przez 2 tygodnie ćwiczyłam z "Rewolucją" Ewy Chodakowskiej. Efekt? [TEST]

  Przez 2 tygodnie ćwiczyłam z

  Ewa Chodakowska Rewolucja to zestaw pięciu, 10-minutowych programów treningowych, na najbardziej problematyczne partie ciała. Ewa zadbała, aby ten program był skierowany również do mężczyzn, którzy również zmagają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej...

  Skomentuj (3)
 • Ashley Hart. Modelka, która uwielbia jogę [GALERIA]

  Ashley Hart. Modelka, która uwielbia jogę [GALERIA]

  Trudno jest regularnie ćwiczyć i dbać o zdrową dietę będąc ciągle w podróży. Ona ma na to sposób! Joga, medytacja i zdrowa dieta. Właśnie tak Ashley Hart, 28 letnia modelka, utrzymuje równowagę i piękny wygląd.

  Skomentuj (3)
 • Ines Helene. Swoją popularność wykorzystuje, aby pomagać innym [GALERIA]

  Ines Helene. Swoją popularność wykorzystuje, aby pomagać innym [GALERIA]

  Mówią na nią "swedish unicorn" (szwedzki jednorożec), ma dopiero 24 lata i jest jedną z najbardziej popularnych modelek Instagrama na całym świecie. Ines Helene, bo tak naprawdę się nazywa, ma już ponad milion fanów na Instagramie i nie zapowiada...

  Skomentuj (7)
 • FIWE. Międzynarodowe targi Fitness & Wellness znowu w Polsce!

  FIWE. Międzynarodowe targi Fitness & Wellness znowu w Polsce!

  Przede wszystkim, jak już zapewne zdążyliście się zorientować po poprzednich edycjach, FIWE to największe wydarzenie branży Fitness & Wellness w Europie Środkowo - Wschodniej. Nie inaczej będzie w tym roku. Tegoroczna edycja zapowiada się z jeszcze...

  Skomentuj (0)
 • Trening 6/5, czyli sposób Sylwii Nowak na fit sylwetkę

  Trening 6/5, czyli sposób Sylwii Nowak na fit sylwetkę

  Jeżeli jesteś zapracowana wybierz trening z Sylwią Nowak. 6/5 to specjalna metoda sześciu treningów trwających pięć minut. Każdego dnia wykonaj trening na inną partię mięśniową, a jeden dzień przeznacz na regenerację. Ćwicz szybko, ale efektywnie.

  Skomentuj (0)
 • Jak ograniczyć węglowodany w diecie? 5 prostych i zdrowych sposobów

  Jak ograniczyć węglowodany w diecie? 5 prostych i zdrowych sposobów

  Węglowodany, podobnie jak tłuszcze, obwinia się za epidemię otyłości i innych chorób cywilizacyjnych. Problemem nie są one same, ale ich ilość i jakość w naszej codziennej diecie. Co zrobić, żeby ograniczyć ilość węglowodanów, jednocześnie nie...

  Skomentuj (3)
Komentarze (5)
Zaloguj się
 • Hanna BorWar

  Oceniono 11 razy 9

  Nie zgadzam się z piciem wody do posiłków. W czasie jedzenia nie powinno się popijać, ani też zaraz po posiłku, ponieważ płyn rozrzedza soki trawienne i zaburza proces trawienia

 • ryska23

  0

  Wiadomo, że jak ze wszystkim, również z wodą trzeba zachować odpowiednie proporceje. Ani za dużo, ani za mało nie jest zdrowo. Polecam tekst o tym, jak, ile i jaką wodę pić: www.dziecijedza.pl/2016/08/30/dlaczego-warto-odpowiednio-nawadniac-organizm/

 • 0

  faktycznie, też słyszałam, że niewskazane jest picie podczas posiłku. co do dziennej dawki wody staram się wypijać butelkę 1.5l. zawsze kupuję wodę mineralną, bo w odróżnieniu od źródlanej zawiera niezbędne minerały, zwłaszcza wartościowe są dla mnie magnez i wapń dlatego obecnie piję piwniczankę (warto czytać skład na etykiecie wybierając w sklepie wodę www.piwniczanka.com.pl/#sklad_wody)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX