Zumba - na czym polegają ulubione zajęcia dziewczyn

Magda Miłoszewska
15.01.2015 08:00
Fitness jest dla małych i dużych

Fitness jest dla małych i dużych (Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta)

Zumba to jedne z najpopularniejszych zajęć w klubach fitness. Skąd ich popularność? Czy są dla każdego? Jak wyglądają takie zajęcia? Odpowiada Magda Miłoszewska, instruktor Fitness i Zumba Fitness.

rusz się

Zumba - dla kogo jest ten trening?

ZAJĘCIA FITNESS: KTÓRE BĘDĄ IDEALNE DLA CIEBIE? TESTUJEMY!

Powszechnie uważa się, że zumba jest dla każdego. Jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy, ponieważ duża różnorodność zajęć tego typu, pozwala zaspokoić potrzeby uczestników o różnych upodobaniach i celach treningowych. Każda z poszczególnych form zumby, a są to: Zumba Toning, Aqua Zumba, Zumba Sentao, Zumba Gold, Zumbatomic, charakteryzuje się podobną formułą prowadzenia. Zakłada ona, że potencjalny uczestnik nie musi wcześniej znać kroków czy muzyki, ponieważ na każdych zajęciach jest stopniowo wprowadzany w choreografię. Jedyne wymagania to podstawowa koordynacja ruchowa oraz minimum zdolności kondycyjnych. Dużym atutem zumby jest jej nieszablonowość i specyficzna luźna atmosfera w trakcie zajęć, która sprawia, że nawet osoby nieprzepadające za klasycznym aerobikiem, czy tanecznymi odmianami zajęć będą z wielką chęcią do niej powracały.

Zumba - jak wyglądają zajęcia?

Standardowe zajęcia Zumba Fitness bazują na wykonywaniu choreografii do muzyki latynoamerykańskiej i międzynarodowej. Ponadto wykorzystywane są tu podstawowe zasady aerobicu, treningu interwałowego oraz oporowego, co w konsekwencji maksymalizuje wydatek energetyczny, stymuluje układ krążenia oraz modeluje sylwetkę. Stosowane podczas sesji treningowych kroki taneczne są łatwe do opanowania i zapamiętania. Strukturę danej piosenki tworzą cyklicznie powtarzające się jej części - słysząc refren za każdym razem wykonujemy ten sam układ ruchów, inny natomiast podczas zwrotki.

Cały trening zumby, podobnie do zajęć fitness, składa się z rozgrzewki (łatwe sekwencje kroków, wolniejsze tempo muzyki itd.), części głównej i fazy wyciszenia (tzw. cool down), w której bardzo często wykorzystywany jest stretching. Jak wcześniej wspomniałam, powstaje coraz więcej odmian zajęć zumby. Przykładem jest Zumba Toning, gdzie oryginalne zajęcia wzbogacone są o innowacyjny program ćwiczeń mięśni naszego ciała przy użyciu lekkich ciężarków nazywanych „toning sticks".

Zumba - spalanie kalorii i trening

Zumba stanowi intensywny trening, podczas którego angażujemy do pracy wiele grup mięśniowych, a co za tym idzie spalamy dużą liczbę kalorii. Co więcej, podczas zajęć wykorzystywane są ruchy, które wymagają kontroli i stabilizacji mięśni brzucha i pleców. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Zumba przez różnorodność ruchów mocno angażuje do pracy górne partie tułowia - szczególnie ramiona. Uczestnicy często zauważają dużą poprawę w tych partiach ciała. Jeśli chodzi o utratę wagi, to tak jak w przypadku każdego innego programu treningowego, systematyczna frekwencja wraz z racjonalnym i prawidłowo skomponowanym modelem odżywiania zwiększa prawdopodobieństwo utraty wagi.

Zumba wyzwala seksapil i integruje

Uczestniczki czują się podczas zajęć sexy, ponieważ mogą się wyszaleć, wyrazić swoja kobiecość i seksapil w tańcu. Bo w przeciwieństwie do innych form nie maja stricte narzuconej techniki i sposobu wykonywania danych ruchów. Co więcej, do każdej sekwencji kroków można dodać coś od siebie, na przykład zmienić odrobinę ruch ramion w taki sposób, aby czuć się przede wszystkim swobodnie. Powstało dużo demotywatorów dotyczących zumby. Jeden z nich szczególnie zapadł mi w pamięć. Otóż podczas zumby nie popełniamy błędów. My po prostu wykonujemy nieoczekiwane solówki.

Z własnego doświadczenia wiem, że zumba integruje ludzi. Dzięki temu uczestnicy czują się coraz swobodniej i nie krepują się, nawet jeśli w danym stylu nie czują się jak ryba w wodzie.

Zumba - rodzaje zajęć

Z biegiem czasu Zumba stawała się coraz bardziej popularna. Jej twórcy wciąż wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zarówno swoich pracowników jak i klientów, kreując nowe odmiany zajęć. Obecnie możemy spotkać się z następującymi rodzajami zumby:

Zumba Toning - oryginalne zajęcia zumby wzbogacone są o innowacyjny program ćwiczeń mięśni naszego ciała przy użyciu lekkich ciężarków nazywanych „toning sticks.

Zumba Sentao - podczas zajęć dodatkowo używa się krzeseł.

Aqua Zumba - zajęcia prowadzone są w wodzie,

Zumba Gold - charakteryzuje się wolniejszym tempem. Grupą odbiorców są więc osoby starsze, kobiety w ciąży, ludzie po zabiegach i urazach, chorzy na cukrzycę czy nadciśnienie, a także ci wszyscy, którzy nie ćwiczyli od dawna i chcą powoli zacząć wracać do dawnej formy.

Zumbatomic - zajęcia przeznaczone dla dzieci.

Zumba in the Circuit - to forma treningu obwodowego, w którym wykonuje się 8-12 ćwiczeń uszeregowanych w jeden obwód angażujący różne grupy mięśni. Zajęcia trwają średnio 30 minut i oczywiście połączone są z krokami tanecznymi wykonywanymi do muzyki latino.

Zobacz także
 • Reebok #SQUADCLASSIC. Pani Ekscelencja i Adam Boguta wybrali swoją ekipę

  Reebok #SQUADCLASSIC. Pani Ekscelencja i Adam Boguta wybrali swoją ekipę

  Reebok #SQUADCLASSIC to projekt, do którego zostali zaangażowani influencerzy - Pani Ekscelencja oraz Adam Boguta. Na dwa tygodnie przejęli konto Snapchat ReebokClassicPL i przygotowali pięć zadań konkursowych dopasowanych do modeli butów z linii...

  Skomentuj (0)
 • Mleko sojowe, ryżowe, migdałowe... Które mleko roślinne wybrać i jak je zrobić? [5 PRZEPISÓW]

  Mleko sojowe, ryżowe, migdałowe... Które mleko roślinne wybrać i jak je zrobić? [5 PRZEPISÓW]

  Mleko roślinne jest dobrą alternatywą dla mleka krowiego, którego nie trawi prawidłowo blisko 80 proc. osób. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nie posiadamy enzymu rozkładającego laktozę, a objawy nietolerancji są bardzo różne i nie zawsze...

  Skomentuj (0)
 • Sylwia Nowak i jej sposób na jędrne pośladki [6 ĆWICZEŃ]

  Sylwia Nowak i jej sposób na jędrne pośladki [6 ĆWICZEŃ]

  Chcesz mieć jędrne i uniesione pośladki? Oto niezawodne ćwiczenia Sylwii Nowak, dzięki którym osiągniesz wymarzoną figurę! <br> <br> <strong>Zobacz, jak Sylwia Nowak dba o figurę:<strong> <br> <br> <strong><a...

  Skomentuj (0)
 • Miss Polski Magdalena Bieńkowska: "Siłownię lubię bardziej niż modeling..." [GALERIA]

  Miss Polski Magdalena Bieńkowska:

  Magdalena Bieńkowska, Miss Polski 2015 uwielbia sport i podróże. W specjalnym wywiadzie zdradziła nam, jak wyglądają jej codzienne treningi, dieta i jakie ma plany na najbliższą przyszłość.

  Skomentuj (0)
 • Złote mleko. Czym jest i dlaczego warto je pić

  Złote mleko. Czym jest i dlaczego warto je pić

  Złote mleko przygotowywane jest na bazie kurkumy. Jest rozgrzewające, leczy kaszel, gorączkę, podnosi odporność. Dodatkowo ma działania przeciwbólowe, pomaga w zasypianiu, wycisza, poprawia nastrój i świetnie smakuje. Poniżej kilka powodów, dla...

  Skomentuj (0)
 • Decathlon. Złap rytm w dobrym stylu

  Decathlon. Złap rytm w dobrym stylu

  Po wakacjach i zasłużonym odpoczynku, letnich koktajlach, lodach i innych łakociach czas wziąć się za siebie. Powrót do aktywności fizycznej najlepiej zacząć od zaopatrzenia się w odpowiedni strój fitness. Decathlon przedstawia nową kolekcję...

  Skomentuj (0)
 • Trening 3x3x30. Ćwiczenia na brzuch

  Trening 3x3x30. Ćwiczenia na brzuch

  Marzysz o płaskim brzuchu? Ekspertka fitness.sport.pl Ada Palka przedstawiła swój autorski program treningowy, dzięki któremu osiągniesz wymarzoną figurę. <br> <br> Najlepsze treningi Ady Palki: <br> <br> <strong><a...

  Skomentuj (2)
 • Miss Polski Magdalena Bieńkowska: "Uwielbiam ćwiczenia kardio i sporty wodne..."

  Miss Polski Magdalena Bieńkowska:

  Zastanawiasz się, jak wygląda dieta i trening Miss Polski? Magdalena Bieńkowska zdradziła nam, jaki sport lubi najbardziej i jak wygląda jej program żywieniowy. <br> <br> <strong><a...

  Skomentuj (0)
 • Przepis Jana Niezbędnego na zdrowy lunch box

  Przepis Jana Niezbędnego na zdrowy lunch box

  Kolorowe sałatki, surówki oraz krojone warzywa i owoce to idealne małe co nieco, które doda nam energii, jednocześnie dbając o naszą linię. Przygotowując zdrową przekąskę, pamiętajmy, że niektóre wysokobłonnikowe produkty mają tzw. kalorie ujemne,...

  Skomentuj (0)
 • Sandra Prikker. Kocha fitness i motywuje dziewczyny na całym świecie

  Sandra Prikker. Kocha fitness i motywuje dziewczyny na całym świecie

  Sandra Prikker ma 25 lat i już jest gwiazdą na Instagramie. Wszystko dzięki ciężkiej pracy na siłowni i jej efektom - pięknej, wysportowanej figurze! Zobaczcie, co zrobić, by cieszyć móc się pochwalić takim ciałem.

  Skomentuj (4)
 • Jennifer Selter. Te pośladki zna cały świat [GALERIA]

  Jennifer Selter. Te pośladki zna cały świat [GALERIA]

  Nawet jeśli nie interesuje cie fitness, ani nie jesteś fanem Instagrama, to te zdjęcia widziałaś na pewno. Jennifer Selter jest modelką oraz trenerką fitness. Na Instagramie ma prawie 10 milionów fanów. Jaki jest sekret jej figury?

  Skomentuj (0)
 • Smaczne i zdrowe śniadanie z suszonymi owocami [4 PRZEPISY]

  Smaczne i zdrowe śniadanie z suszonymi owocami [4 PRZEPISY]

  Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jadanie śniadań zmniejsza ryzyko cukrzycy i podkręca przemianę materii. Mamy dla was 4 propozycje smacznych i zdrowych śniadań, które przygotujecie przy użyciu produktów z sierpniowego Fitloveboxa!

  Skomentuj (4)
 • Nike Unlimited Pursuit. Nieustanne dążenie do sportowej perfekcji

  Nike Unlimited Pursuit. Nieustanne dążenie do sportowej perfekcji

  W filmie zobaczymy światowej sławy sportsmenki, które pokonują własne ograniczenia, aby przekonać się, co oznaczają nieskończone możliwości, ale także by zainspirować kolejne pokolenia sportowców.

  Skomentuj (0)
 • PEI - Konferencja Fitness. Czy druga edycja zaskoczy?

  PEI - Konferencja Fitness. Czy druga edycja zaskoczy?

  Dwa dni merytorycznej wiedzy, motywacji, a także specjalne szkolenie z zakresu przygotowań do startów w zawodach sylwetkowych. Po wielkim sukcesie pierwszej edycji Konferencji PEI, organizatorzy - agencja eventowa IC Events - postanowiła podnieść...

  Skomentuj (0)
 • Chcesz mieć super ciało? Biegaj!

  Chcesz mieć super ciało? Biegaj!

  Pozytywy płynące z biegania są powszechnie znane: możesz wejść na 5 piętro bez zadyszki, nigdy nie spóźnisz się na autobus, a jeśli Ci ucieknie to złapiesz go na najbliższym przystanku i nie musisz odmawiać sobie ciastka do kawy.

  Skomentuj (3)
 • Trening Ady Palki. Push up na pośladki z kettlebells

  Trening Ady Palki. Push up na pośladki z kettlebells

  Jeśli chcesz poprawić kształt pośladków lub sprawić, żeby były jędrne i wypukłe, nie bój się treningu z obciążeniem. Mięśnie pośladkowe dobrze na niego zareagują i szybko zobaczysz efekt. Zestaw ćwiczeń z kettlebells ułożyła trenerka personalna i...

  Skomentuj (5)
 • Chia fresca. Naturalny dopalacz dla organizmu

  Chia fresca. Naturalny dopalacz dla organizmu

  Naturalny napój energetyczny, czyli chia fresca. Jak się okazuje, nasiona szałwii hiszpańskiej w duecie z cytryną i innymi owocami pobudzą twój organizm i odpowiednio nawodnią. To najprostsza forma naturalnego dopalacza. Dzień z chia fresca będzie...

  Skomentuj (1)
 • Chia fresca. Naturalny dopalacz dla organizmu [HAPS FIT]

  Chia fresca. Naturalny dopalacz dla organizmu [HAPS FIT]

  Naturalny napój energetyczny, czyli chia fresca. Jak się okazuje, nasiona szałwii hiszpańskiej w duecie z cytryną i innymi owocami pobudzą twój organizm i odpowiednio nawodnią. To najprostsza forma naturalnego dopalacza. Dzień z chia fresca będzie...

  Skomentuj (0)
 • Trening 3x3x30. Ćwiczenia na talię

  Trening 3x3x30. Ćwiczenia na talię

  Szczupła talia bez oponki? Ekspertka fitness.sport.pl Ada Palka przedstawiła swój autorski program treningowy, dzięki któremu będziesz mieć talie jak osa. <br> <br> Najlepsze treningi Ady Palki: </a> <br> <br> <strong><a...

  Skomentuj (6)
 • Jak rozpoznać źle dobrane buty?

  Jak rozpoznać źle dobrane buty?

  Buty muszą być przede wszystkim wygodne i dobrze dobrane. Wówczas trzymają się stopy, nie uwierają, nie ściskają stopy, nie klapią i nie zsuwają się podczas chodzenia. Jak poznać, czy buty są dobrze dobrane wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna -...

  Skomentuj (1)
Komentarze (4)
Zaloguj się
 • justynaczer

  0

  U mnie w domu nie tylko ja uwielbiam zumbę, ale i moja córa. Rośnie chyba mała instruktorka  Zawsze mamy super zabawę razem tańcząc (bo ja nie mam czasu chodzić do klubu więc ćwiczę w domu)- swoją drogą to świetny pomysł na wspólny czas z dzieckiem :D Ale do rzeczy. Wynalazłam jej cudny obóz z biura But dla dzieci 10-16 lat właśnie z zumbą i fitnessem. Jej pasja się zdecydowanie rozwinęła po tych koloniach :D

 • ANNA ZASADA

  0

  ja też mam zumbe i jestem mega zadowolona . Ciało wyrzeźbione, samopoczucie rewelacyjne nic tylko ćwiczyć :)

 • bernardeta4

  Oceniono 2 razy 0

  Ja również sobie bardzo chwale,fajne zajęcia. Można wyskakać się przy niezłej muzie. Samopoczucie lepsze ,toksyny wypocone. Myślę , że każdy musi sobie coś dopasować takiego dla siebie, żeby to lubił i chętnie ćwiczył. Ja mam Zumbe.

 • agunia367

  Oceniono 12 razy -6

  A ja sobie właśnie zumbę bardzo chwalę! Namówiła mnie koleżanka. Początkowo wstydziłam się trochę swojego ciała, bo się zapuściłam, ale muszę przyznać, że w klubie Saturn Fitness na Targówku jest bardzo fajna atmosfera i wszyscy się wspierają - a przede wszystkim robią to instruktorzy, którzy na początku poświęcali mi dużo czasu. Teraz już wszystko wiem, a po ćwiczeniach czuję się o wiele lepiej. No i trzeba przyznać, że mamy luz na zajęciach, bo zumba jest o różnych godzinach i nigdy nie ma przepychu. Fajna sprawa, żeby się trochę poruszać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX